Dr Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Πνευμονολόγος από το 1996, Διευθυντής ΕΣΥ στην ΜΕΘ του Γενικού Νοσοκομείου Πατρών (πρώην ‘’Ο Άγιος Ανδρέας’’) από το 2015, είναι αντιπρόεδρος ΕΟΠΥΥ (Εθνικός Οργανισμός Παροχής Υπηρεσιών Υγείας) από τον Δεκέμβριο του 2015. Διδάκτωρ της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθήνας (2007). Δημοτικός Σύμβουλος του Δήμου Ερυμάνθου Αχαΐας, 2014-2019.
Έχει διατελέσει, αιρετός εκπρόσωπος των ιατρών στο Δ.Σ. του Γενικού Νοσοκομείου Πατρών, αντιπρόεδρος και μέλος του Δ.Σ. της Ένωσης Ιατρών Νοσοκομείων Αχαΐας (ΕΙΝΑ), μέλος του Δ.Σ. της Επιτροπής Νοτιοδυτικής Ελλάδας της Ελληνικής Πνευμονολογικής Εταιρείας, αιρετό μέλος της Επιτροπής Υγιεινής και Ασφάλειας των εργαζομένων στο Γενικό Νοσοκομείο Πατρών, ιατρός εργασίας με ανάθεση Δ.Σ. για 3 χρόνια, μέλος της Επιτροπής Φαρμάκων του Γενικού Νοσοκομείου Πατρών για 2 χρόνια και της Επιτροπής Φαρμάκων Υψηλού Κόστους (ΦΥΚ) ως τον Δεκέμβριο 2015, μέλος του Επιστημονικού Συμβουλίου του Γενικού Νοσοκομείου Πατρών (εκπρόσωπος επιμελητών Β’).
Από το 2002 ως το 2005 εργάσθηκε ως διδάσκων, επιστημονικός συνεργάτης στο τμήμα Νοσηλευτικής του ΑΤΕΙ Πάτρας ενώ από το 2000 μέχρι το 2015 είχε ανάθεση διδασκαλίας στο τμήμα Νοσηλευτικών Ειδικοτήτων του Γ. Ν. Πατρών.
Είναι συγγραφέας του βιβλίου ‘’Doping, μεταξύ επιτρεπτού και απαγορευμένου. Θύτης και θύμα ο αθλητής’’ ( Αθήνα 2008, εκδόσεις Ποντίκι) και από το 1996 μετέχει σε επιστημονικές εταιρείες της ειδικότητάς του ενώ έχει αρκετές συμμετοχές και παρουσιάσεις εργασιών σε διεθνή και Ελληνικά συνέδρια καθώς και δημοσιεύσεις σε ελληνικά και ξένα περιοδικά.
Major
Αποφοίτησε από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, με πτυχίο Επιστημών Υγείας και μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Υπηρεσιών Υγείας από το ΕΚΠΑ, Ελλάδα και το Πανεπιστήμιο του Μάαστριχτ της Ολλανδίας.
Μετά τις σπουδές της ξεκίνησε την επαγγελματική σας καριέρα ως προϊσταμένη του «Αιμοδυναμικού εργαστηρίου» του Νοσοκομείου «Ερρίκος Ντυνάν», Αθήνα, ενώ παράλληλα αποτέλεσε ενεργό μέλος της ομάδας εργασίας του Τμήματος Διασφάλισης Ποιότητας του ανωτέρου Νοσοκομείου, το πρώτο Νοσοκομείο στην Ελλάδα που απέκτησε πιστοποίηση (ISO 9001/2000) σε επίπεδο παροχής διοικητικών και νοσηλευτικών υπηρεσιών.
Αμέσως μετά ακολούθησαν υψηλόβαθμες διοικητικές θέσεις στο Γενικό Νοσοκομείο Λάρισας και Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ιωαννίνων για περισσότερα από 6 χρόνια.
Το 2010, η κ. Κοσμοπούλου εργάστηκε σε ευρωπαϊκή εταιρεία για προγράμματα συμμόρφωσης ασθενών στην Αθήνα, Ελλάδα και το Λονδίνο – Ηνωμένο Βασίλειο.
Από το 2012 μέχρι σήμερα εργάζεται στην Πανελλήνια Ένωση Φαρμακοβιομηχανίας. Ως Γενική Διευθύντρια της ΠΕΦ, συμμετέχει στο σχεδιασμό και την εφαρμογή στρατηγικών και επικοινωνιακών σχεδίων για την προώθηση της επίτευξης των στόχων της φαρμακευτικής βιομηχανίας σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο.
Ο Ολύμπιος Παπαδημητρίου βρίσκεται στη θέση του Γενικού Διευθυντή της Novo Nordisk Ελλάς, τα τελευταία 13 χρόνια.
Άρχισε την σταδιοδρομία του στο χώρο του φαρμάκου το 1990, σαν επιστημονικός συνεργάτης στην εταιρεία Wyeth, με έδρα τη Θεσσαλονίκη.
Λίγους μήνες αργότερα μετακινήθηκε στην Schering AG Berlin, που σήμερα έχει απορροφηθεί από την εταιρεία Bayer. Εκεί είχε διάφορες αρμοδιότητες ως επιστημονικός συνεργάτης αρχικά, και ως υπεύθυνος κανονιστικών υποθέσεων και υπεύθυνος προϊόντων αργότερα, γεγονός που τον οδήγησε να μεταφέρει την έδρα του στην Αθήνα.
Στο δυναμικό της Novo Nordisk Ελλάς εντάχθηκε ως επιστημονικός συνεργάτης, αφού μετοίκησε στη Θεσσαλονίκη για προσωπικούς λόγους. Ωστόσο 6 χρόνια αργότερα επανήλθε στην Αθήνα αφού μετακινήθηκε στο τμήμα marketing του διαβήτη. Εργάζεται πλέον για περισσότερα από 24 συναπτά έτη στη Novo Nordisk.
Έχει διατελέσει μέλος του διοικητικού συμβουλίου του ΣΦΕΕ στις δυο τελευταίες τριετίες.
Ο Ολύμπιος Παπαδημητρίου είναι απόφοιτος της Γερμανικής Σχολής Θεσσαλονίκης και του τμήματος Χημείας του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης. Έχει παρακολουθήσει το Young Manager’s Program στο INSEAD ενώ μιλά την Αγγλική και Γερμανική γλώσσα.
Ο Γεώργιος Πατούλης γεννήθηκε στην Αθήνα. Σπούδασε Ιατρική στο Ε.Κ.Π.Α. και ειδικεύτηκε στην Ορθοπαιδική στο νοσοκομείο «ΛΑΪΚΟ», όπου και εκπόνησε τη διδακτορική του διατριβή. Φοίτησε στην Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας με εξειδίκευση στα Οικονομικά της Υγείας.
Εξελέγη στο Δ.Σ. του νοσοκομείου «ΛΑΪΚΟ», ενώ παράλληλα ίδρυσε το Σύλλογο Ειδικευόμενων Ιατρών Αθηνών Πειραιώς.
Το 1997 ιδρύει τον Πανελλήνιο Σύλλογο «ΝΕΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ» και το 2002 ίδρυσε την Ένωση Ελευθεροεπαγγελματιών Ιατρών Αττικής, στην οποία έως και σήμερα συνεχίζει να είναι Επίτιμος Πρόεδρος.
Το 1998, εκλέχτηκε δημοτικός σύμβουλος στο Δήμο Πεύκης, όπου εγκαθίδρυσε το θεσμό του Δημοτικού Πολυϊατρείου.
Το 2006 εξελέγη για πρώτη φορά Δήμαρχος Αμαρουσίου, το 2010, επανεξελέγη με ποσοστό 57%, καθώς και το 2014, για τρίτη συνεχόμενη θητεία, με ποσοστό 60%.
Επίσης, ίδρυσε σε πανελλαδικό επίπεδο το Εθνικό Διαδημοτικό Δίκτυο Υγιών Πόλεων Προαγωγής Υγείας, ενώ διετέλεσε και Πρόεδρος του Συνδέσμου για την Προστασία και Ανάπλαση του Πεντελικού.
Τον Ιούνιο του 2011 εξελέγη για πρώτη φορά Πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών και τον Οκτώβριο του 2014 επανεξελέγη για δεύτερη συνεχόμενη θητεία. Παράλληλα, τον Ιανουάριο του 2012, έγινε ιδρυτικό μέλος του ΙΑΤΡΕΙΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ.
Τον Οκτώβριο του 2014 εξελέγη Πρόεδρος της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδος, ενώ τον Δεκέμβριο του 2015, εξελέγη Αντιπρόεδρος του Συμβουλίου Δήμων και Περιφερειών της Ευρώπης (CEMR) και επανεξελέγη στο ίδιο αξίωμα τον Δεκέμβριο του 2016.
Τον Φεβρουάριο του 2018 εξελέγη Πρόεδρος του Ελληνικού Ιατρικού Τουρισμού ΕΛΙΤΟΥΡ.
Μεγάλο είναι και το συγγραφικό του έργο, που περιλαμβάνει ιατρικές εκδόσεις, άρθρα και δημοσιεύσεις σε ελληνικά και διεθνή επιστημονικά έντυπα.
Είναι έγγαμος και έχει ένα γιο.
Καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών στα Οικονομικά της Υγείας. Διευθυντής του Τομέα Διοικητικής Επιστήμης και Διευθυντής του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών στα Οικονομικά της Υγείας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Διετέλεσε Πρόεδρος του Εθνικού Κέντρου Κοινωνικών Ερευνών (ΕΚΚΕ)και Πρόεδρος του Εθνικού Συμβουλίου Δημόσιας Υγείας. Απόφοιτος του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνας (ΑΣΟΕΕ) (Bachelor of Science) και Διδάκτωρ (Doctor of Philosophy) του Πανεπιστημίου ΥΟΡΚ Αγγλίας. Επιστημονικός Σύμβουλος στο Υπουργείο Υγείας σε διαφορετικές Κυβερνήσεις, και εκπροσώπησε την Ελλάδα σε πολλές Παγκόσμιες και Πανευρωπαϊκές Συναντήσεις. Συμμετείχε ως Σύμβουλος σε Διεθνείς Οργανισμούς όπως η Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας (World Health Organization), η Παγκόσμια Τράπεζα (World Bank), η Ευρωπαϊκή Κοινότητα (European Commission), το Διεθνές Γραφείο Εργασίας (I.L.O.), και ο Οργανισμός Οικονομικής Συνεργασίας και Ανάπτυξης. (O.E.C.D). Εργάσθηκε στην Ευρωπαϊκή Κοινότητα (Στατιστική Υπηρεσία) (Eurostat), και δίδαξε σε Προπτυχιακά και Μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών σε διάφορα Πανεπιστήμια της Ευρώπης. Έχει δώσει επίσης πολλές διαλέξεις σε διάφορες χώρες της υφηλίου για την εφαρμοσμένη έρευνα και την αξιολόγηση των συστημάτων υγείας
Στην Ελλάδα διετέλεσε Μέλος της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου Αθηνών, Πρόεδρος του Νοσοκομείου του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, Αντιπρόεδρος του Εθνικού Οργανισμού Κοινωνικής Φροντίδας, και μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Εθνικού Οργανισμού Φαρμάκων (ΕΟΦ) του Οργανισμού κατά των Ναρκωτικών ΟΚΑΝΑ, του Ευγενιδείου Νοσοκομείου και της Διυπουργικής Επιτροπής για την Έρευνα. Στην αξιολόγηση των ερευνητικών κέντρων από Διεθνή Επιτροπή το 2005 έλαβε τον υψηλότερο βαθμό (5) για την διοίκηση, συνεργασία και διεθνή προβολή του ΕΚΚΕ.
Στη συγγραφική του δραστηριότητα περιλαμβάνονται 36 βιβλία και περισσότερα από 280 άρθρα που έχουν δημοσιευθεί από έγκυρους εκδοτικούς οίκους όπως το Oxford University Press, και το Springer, και έχουν μεταφραστεί στα Αγγλικά, τα Γαλλικά, Γερμανικά, Ισπανικά, Ρουμάνικα, Ρώσικα και Αζέρικα.
Γεννήθηκε, μεγάλωσε και ζει στο Ναύπλιο.
Σπούδασε στο τμήμα Χημικών Πετρελαίου της Σχολής Τεχνολόγων Μηχανικών του Τ.Ε.Ι. Καβάλας και στο Τμήμα Χημικών Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του Α.Π.Θ. αποφοιτώντας με λίαν καλώς.
Εκπλήρωσε τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις από 06/12/1986 έως 06/09/1988.
Εργάζεται στο Ναύπλιο, σε βιομηχανία παραγωγής χυμών, ως Διευθυντής Παραγωγής.
Παράλληλα εργάζεται, ως πιστοποιημένος από το ΕΚΕΠΙΣ και τον ΕΦΕΤ εκπαιδευτής, σε Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης στους τομείς:
• Ασφάλεια τροφίμων
• Πιστοποίηση προϊόντων
• Προστασία περιβάλλοντος
• Υγιεινή & Ασφάλεια της Εργασίας
Ως σύμβουλος επιχειρήσεων συμμετέχει στην ανάπτυξη και εφαρμογή συστημάτων ποιότητας (HACCP, ISO) σε διάφορες εταιρείες και παρέχει υπηρεσίες Τεχνικού Ασφαλείας.
Είναι Μέλος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος.
Διετέλεσε για 8 χρόνια Δημοτικός Σύμβουλος Ναυπλίου με διάφορες αρμοδιότητες:
Αντιδήμαρχος Ναυπλίου (2 χρόνια), Αντιπρόεδρος Δ. Σ., Γραμματέας Δ. Σ., Πρόεδρος Δημοτικής Επιχείρησης Τουριστικής Ανάπτυξης Ναυπλίου, Δημοτικής Χορωδίας, Δημοτικής Φιλαρμονικής, Ιδρύματος Ιωάννη Καποδίστρια κλπ.
Είναι μέλος του Σωματείου Υποστήριξης Ανθρώπων με Ψωρίαση και Ψωριασική Αρθρίτιδα «Καλυψώ» από το Φεβρουάριο του 2010 και από τον Ιούλιο του 2012 ο νέος του πρόεδρος.
Ο Γιώργος Τσιακαλάκης εργάζεται ως Υπεύθυνος Επικοινωνίας και Προάσπισης Δικαιωμάτων στο Σύλλογο Οροθετικών Ελλάδας «Θετική Φωνή» τα τελευταία 4 χρόνια. Παράλληλα είναι υπεύθυνος για την επικοινωνία και το marketing management των Κέντρων Πρόληψης και Εξέτασης «Checkpoint». Διαθέτει μεταπτυχιακές σπουδές στις Πολιτικές Επιστήμες και την Ιστορία, ενώ παρακολουθεί το μεταπτυχιακό πρόγραμμα Δημόσιας Υγείας στην Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας. Στην επαγγελματική του διαδρομή, έχει εργαστεί ως Communications Manager στο Διεθνή Οργανισμό Μετανάστευσης, καθώς και στον τομέα της Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης ως Project Manager στην εταιρεία «Global Sustain».
Ο Ιάσονας Φωτήλας γεννήθηκε στην Πάτρα το 1969 και προέρχεται από μια οικογένεια με έντονη πολιτική δράση. Είναι παντρεμένος και πατέρας δύο παιδιών.
Σπούδασε στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Ρώμης, La Sapienza, με άριστα. Υλοποίησε ειδική διατριβή με θέμα «Σχέσεις εκκλησίας και κράτους- Δικαιοδοσία της εκκλησίας στο ελληνικό κατεστημένο», καθώς και ειδικά σεμινάρια ενημέρωσης και εξειδίκευσης σε θέματα ευρωπαϊκού δικαίου. Έχει πολύ καλή γνώση αγγλικών και άριστη ιταλικών.
Ασκεί την ελεύθερη δικηγορία από το 1999 και ειδικεύεται στο Ποινικό Δίκαιο. Επίσης, συνεργάστηκε ως δικηγόρος με την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδας από το 2001. Ακόμη, διετέλεσε μέλος του ΔΣ του Νοσοκομείου «Αγίου Αντρέα» Πάτρας.
Διαθέτει έντονη κοινωνική δραστηριότητα. Συνεργάστηκε με το σύνολο των ομογενειακών ενώσεων και φορέων προσφέροντας βοήθεια και νομική υποστήριξη σε πλήθος συμπατριωτών μας στην Ιταλία. Υπήρξε μέλος του ΔΣ του Καρναβαλικού Κομιτάτου Πάτρας καθώς και μέλος του ΔΣ της Κοινοφελούς Δημοτικής Επιχείρησης Πατρινού Καρναβαλιού. Έχει ασχοληθεί ερασιτεχνικά με το θέατρο όπου έχει επανειλημμένα διακριθεί, κερδίζοντας το βραβείο Α’ ανδρικού ρόλου σε πανελλήνιους διαγωνισμούς ερασιτεχνικού θεάτρου.
Το 2010 κατέβηκε ως υποψήφιος Δημοτικός Σύμβουλος Εκλογικής Περιφέρειας Κέντρου της Πόλης με τον κ. Δημήτριο Κατσικόπουλο.
Εξελέγη πρώτη φορά Βουλευτής στην Εκλογική Περιφέρεια Αχαΐας τον Ιανουάριο 2015 και επανεκλέχθηκε το Σεπτέμβριο 2015 με το κόμμα «Ποτάμι». Τον Οκτώβριο 2016 διεγράφη από το κόμμα «Ποτάμι» και ανεξαρτοποιήθηκε. Τον Ιανουάριο 2017 προσχώρησε στην Κοινοβουλευτική Ομάδα της «Νέας Δημοκρατίας». Από τον Απρίλιο 2017 είναι αναπληρωτής Τομεάρχης Υγείας της Νέας Δημοκρατίας.
Είναι μέλος της Διαρκούς Επιτροπής Κοινωνικών Υποθέσεων και Ειδικής Μόνιμης Επιτροπής Σωφρονιστικών Υποθέσεων. Έχει διατελέσει μέλος της Διαρκούς Επιτροπής Δημόσιας Διοίκησης, Δημόσιας Τάξης & Δικαιοσύνης και της Διαρκούς Επιτροπής Μορφωτικών Υποθέσεων.
Διεύθυνση γραφείου: Μητροπόλεως 1, 10557 Αθήνα – Γούναρη 25, 26221 Πάτρα – Μητροπόλεως 49, 251 00 Αίγιο
Τηλ.: 210 3315406, 2610 220561, 26910 61553. Fax: 210 3709329, 2610 242840. Email: i.fotilas@parliament.gr, jfotilas@gmail.com. Website: www.fotilas.gr.
Ο Δημήτριος Κούβελας είναι Καθηγητής Κλινικής Φαρμακολογίας και Διευθυντής του ομώνυμου Εργαστηρίου του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας ΑΠΘ. Σπούδασε Ιατρική και Φαρμακευτική στο ΑΠΘ, έκανε Διδακτορική διατριβή στην Νευροφαρμακολογία και είναι ειδικός Γενικής Ιατρικής. Μετεκπαιδεύτηκε στην Αυστρία και Γερμανία στην ψυχο/νευροφαρμακολογία, και στην συνέχεια στην Κλινική Φαρμακολογία, ενώ εξειδικεύτηκε στην ορθολογική συνταγογράφηση και στο σχεδιασμό κλινικών μελετών. Έχει συνεργαστεί ή/και συνεργάζεται ερευνητικά, κλινικά και διδακτικά με τα πανεπιστήμια/ινστιτούτα Karolinska, Max Plank, Ιnnsbruck, Dundee, Βελιγραδίου, Kragujevac, Κωνσταντινούπολης και Pasteur της Γαλλίας. Ο Καθηγητής Δ. Κούβελας σήμερα εστιάζει το ενδιαφέρων του στην Ορθολογική Συνταγογράφηση, στην Τεκμηρίωση της Φαρμακευτικής αγωγής και στην Φαρμακοεπιδημιολογία. Η προσπάθεια αφορά στην δημιουργία ειδικών Ιατρών-Κλινικών Φαρμακολόγων, στην εκπαίδευση των νέων Ιατρών στις αρχές της σύγχρονης Κλινικής Φαρμακολογίας, στην εκπαίδευση ασθενών, στην ενημέρωση της κοινωνίας και στην διαμόρφωση προτύπων επικοινωνίας και αυστηρής Επιστημονικής αλληλεπίδρασης με τη Φαρμακευτική Βιομηχανία. Χρημάτισε αντιπρόσωπος της Ελλάδας (2014-2017) στην επιτροπή ανθρώπινων φαρμάκων (CHMP) του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Φαρμάκων (EMA), Πρόεδρος της Επιτροπής Θετικής Λίστας του Υπουργείου Υγείας, Πρόεδρος της Επιτροπής ΜΗΣΥΦΑ (ΕΟΦ), Πρόεδρος της Επιτροπής Ελλείψεων (ΕΟΦ), μέλος της επιτροπής για το Φάρμακο του ΠΙΣ κ.ά. Είναι συγγραφέας πολλών ερευνητικών δημοσιεύσεων καθώς και πληθώρας βιβλίων και άρθρων στον ημερήσιο τύπο.
Αν. Καθηγήτρια Αναισθησιολογίας,Θεραπείας Πόνου και Παρηγορικής Αγωγής,ΕΚΠΑ
Διευθύντρια Κέντρου Πόνου και Παρηγορικής Αγωγής,Ιατρικού Κέντρου Αθηνών
Πρόεδρος Ελληνικής Εταιρίας Θεραπείας Πόνου και Παρηγορικής Φροντίδας(ΠΑΡΗ.ΣΥ.Α)
Πρόεδρος Ευρωπαϊκής Εταιρίας Κατά του Πόνου(EuLAP)
Γραμματεύς ΔΣ Παγκοσμίου Ινστιτούτου Πόνου(WIP)
π. Πρόεδρος Ευρωπαϊκής Εταιρίας Περιοχικής Αναισθησίας και Θεραπείας Πόνου(ESRA)